{module_contentholder, name="lip17_U359251_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359266_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359250_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359268_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Japoński Mabuchi buduje pierwszą fabrykę w Europie, powstanie w Polsce

To pierwsza taka inwestycja japońskiego koncernu na starym kontynencie. Za 360 mln złotych powstanie w Bochni fabryka części dla przemysłu motoryzacyjnego, będzie wytwarzać nawet 16 mln silników rocznie. Budowa już ruszyła.

Fabryka powstanie na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (BSAG), która wchodzi w skład krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Japończycy już zainaugurowali budowę zakładu swoją tradycyjną ceremonią oczyszczania. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że fabryka w Bochni będzie ważnym centrum produkcyjnym firmy.

Firma z tradycjami i potencjałem

Mabuchi Motor powstała w Japonii w 1954 roku i dotychczas działała głównie w Azji. Teraz dzięki zakładowi zlokalizowanemu na terenie Polski chce ruszyć na podbój innych kontynentów. Japoński koncern zdecydował się na uruchomienie dwóch nowych zakładów. Kolejny ma powstać w Meksyku.

W Polsce koncern zakupił działkę o powierzchni ponad 9,5 hektara, fabryka będzie miała powierzchnię 2,6 hektara. Produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć już w 2019 roku, docelowo w fabryce ma powstawać 16 mln silników rocznie. Koncern chwali się, że zatrudnienie znajdzie ponad 400 osób.

Mabuchi produkuje małe silniki elektryczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Wykorzystywane są m.in. do napędu szyb elektrycznych, lusterek, czy centralnych zamków. Koncern zatrudnia ponad 24 tys. pracowników i produkuje ponad 1,4 mld silników rocznie.

Obecnie Japonia jest największym zagranicznym inwestorem z Azji w Polsce - działa tu 300 firm z japońskim kapitałem, a łączna wartość ich inwestycji przekroczyła 3,5 mld euro, z czego na zeszły rok przypadło 600 mln euro.

ŹRÓDŁA:

radiokrakow.pl (Japońska firma Mabuchi Motor rozpoczęła budowę fabryki za 360 mln zł)

mabuchi-motor.com (Social & Environmental Report)

Ostatnio popularne:

To już pewne. Polska policja w BMW serii 3, a nie w Passatach i Superbach

Historię przebiegu auta sprawdzimy już w październiku, 8 miesięcy przed czasem!

13 LIP 15:25

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}