{module_contentholder, name="kwi17_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="kwi17_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="kwi17_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="kwi17_U317593_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Uwaga, dzisiaj znów ruszyły fotoradary w Warszawie!

14 kwietnia 2017 roku 23 stołeczne fotoradary znów zaczęły działać. Ich obecność tylko w 2015 roku spowodowała, że z kieszeni warszawskich kierowców zniknęło ponad 5 mln zł. Fotoradary przestały działać w 2016, kiedy to Straż Miejska straciła prawo do kontrolowania prędkości. Teraz trafiły w ręce GITD.

Początkiem końca fotoradarów w Warszawie był raport NIK z którego wynikało, że tego typu urządzenia najczęściej służą do pozyskiwania pieniędzy do budżetu, a tylko w niewielkim stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa. W związku z tym prawo do używania fotoradarów odebrano strażom miejskim i gminnym z początkiem 2016 roku. I choć wiele straży broniło się, że ich urządzenia pojawiają się w miejscach o większej liczbi wypadków i faktycznie obniżają liczbę ofiar śmiertelnych, nic to nie zmieniło.

GITD początkowo wcale nie chciało przejmować fotoradarów w Warszawie, tłumacząc że wymaga to wiele pracy, a nawet gdyby tak się stało, procedura potrzebna do ich uruchomienia zajęłaby 40 miesięcy. Okazuje się jednak, że wystarczyło nieco ponad 15 miesięcy, a fotoradary w stolicy wracają do życia.

Na mocy umowy zawartej w grudniu 2016 r. pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, a miastem stołecznym Warszawa, GITD przejął łącznie 23 fotoradary, które do końca 2015 r. były wykorzystywane przez stołeczną Straż Miejską. Od piątku 14 kwietnia 2017 r. funkcjonowanie rozpoczęło 20 urządzeń rejestrujących. Pozostałych kilka urządzeń będzie uruchamianych sukcesywnie wraz z zakończeniem wszelkich dodatkowych prac, niezbędnych do przeprowadzenia przed ich ponowną instalacją.

GITD podkreśla, że uruchomienie urządzeń wymagało skoordynowania szeregu prac, często niewidocznych na pierwszy rzut oka. Niezbędne było m.in. przeprowadzenie wszelkich formalności, począwszy od ustalenia nowej organizacji ruchu w miejscach objętych kontrolą i zamontowania znaków D-51, informujących kierowców o prowadzonym pomiarze, na dostarczeniu do fotoradarów energii elektrycznej skończywszy. Tym samym warszawskie urządzenia dołączyły do ogólnopolskiego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w tym do kilku fotoradarów wykorzystywanych już wcześniej przez Inspekcję na terenie Warszawy.

ŹRÓDŁA:

canard.gitd.gov.pl (Mapa fotoradarów i odcinków pomiarowych)

gitd.gov.pl (Fotoradary wracają na warszawskie drogi – będzie bezpieczniej)

tvnwarszawa.tvn24.pl (Ustawa podpisana, fotoradary znikną. Co dalej? Wciąż nie wiadomo)

14 KWI 18:40

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="kwi17_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}