{module_contentholder, name="kwi14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="kwi14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="kwi14_U88" ice:editable="content"}

PIOTR Z. MAREK

14 KWI 03:00

W Holandii zbudowano pierwszy odcinek podświetlanej autostrady!

Pasy ze specjalną farbą absorbują promienie słoneczne i świecą do 8 godzin po zmierzchu. Ponadto droga może wyświetlać symbole płatków śniegu informując kierowców o słabej przyczepności.

 

Pierwszy testowy fragment nowej drogi znajduje się na autostradzie N329 w pobliżu miasta Oss w Holandii i ma 500 metrów. Poza liniami wyznaczającymi krawędzie jezdni asfalt ma także namalowane płatki śniegu, które pojawiają się gdy temperatura powietrza spadnie do odpowiedniego stopnia. Jeden z redaktorów holenderskiego portalu który miał okazję obserwować drogę napisał, że wygląda to jak podróż przez bajkę.

Zasada działania jest bardzo prosta. Farba absorbuje światła podczas dnia i świeci w nocy. Jednak w tym przypadku trwa to całe 8 godzin od zmierzchu i znacznie pomaga kierowcom znaleźć odpowiedni pas ruchu. Wg twórcy projektu Daana Roosegaarde kolor zielony jest „niemal radioaktywny” i jak wynika ze zdjęcia zamieszczonego na Twitterze – pasy są faktycznie bardzo wyraźne.

Pierwsze informacje o projekcie pojawiły się jeszcze w 2012 roku, kiedy to pomysłodawca powiedział portalowi Wired.co.uk: „Pewniego dnia siedziałem w swoim samochodzie w Holandii i byłem pod wrażeniem tych wszystkich dróg na które wydaliśmy miliony, ale nikt nie zwrócił uwagę jak one wyglądają i jak się zachowują. Zacząłem sobie wyobrażać Route 66 z przyszłości, gdzie technologia wyskakuje z ekranu komputera i staje się częścią nas”.

Nie wiadomo jednak kiedy można się spodziewać spopularyzowania tego pomysłu. Twórca tłumaczy, że projekt jest już gotowy od wielu miesięcy, ale ze względu na biurokrację i zatwierdzenia wciąż jest rozpatrywany przez lokalne samorządy.

Studio Roosegaarde w ramach projektu Smart Highway zaprezentowało również projekt specjalnego pasa dla samochodów elektrycznych. Jazda nim umożliwia ładowanie akumulatorów samochodu dzięki pętlom indukcyjnym znajdującym się pod asfaltem.

comments powered by Disqus