{module_contentholder, name="gru16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Są duże szanse na czasowe zwolnienie z płacenia OC!

Z propozycją posła Liroya-Marca, która ma odciążyć osoby nie używające posiadanego samochodu, motocykla lub motoroweru na co dzień, zgodził się wiceminister infrastruktury. Zastrzega on jednak, że czasowe wyłączenie auta z ruchu będzie dodatkowo płatne, a pojazd należy wtedy trzymać poza drogą publiczną.

Interpelacja złożona przez Piotra Liroya-Marca to pomysł na ciągle rosnące ceny ubezpieczenia OC. Poseł zaproponował wprowadzenie kategorii samochodów czasowo wycofanych z ruchu, co zostało pozytywnie ocenione przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Jeżeli pomysł przejdzie, opłaty za składkę ubezpieczenia OC wciąż trzeba będzie płacić, ale nie koniecznie za cały rok. Jeżeli nie będziemy używali auta, nie trzeba będzie płacić za jego ubezpieczenie. W interpelacji przeczytać możemy, że płacenie ubezpieczenia OC jest szczególnie dotkliwe dla posiadaczy pojazdów kolekcjonerskich, zabytkowych, historycznych lub unikatowych, zakupionych w celu przeprowadzenia remontu lub konserwacji i zarejestrowania na żółte tablice.

Poza tym ubezpieczenie muszą płacić także osoby, które wyjechały za granice, a nieużywane auto zostawiły w kraju, co obowiązuje w Polsce od 1997 roku, po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Aktualnie nieużywany samochód osobowy można tylko wyrejestrować, a to w świetle przepisów oznacza obowiązek jego utylizacji.

W Polsce istnieje wprawdzie możliwość wycofywania pojazdów z ruchu, ale nie dotyczy on samochodów osobowych. Mogą z tego korzystać m.in. właściciele autobusów, aut ciężarowych, czy przyczep o masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Z takim rozwiązaniem zgodził się ostatnio wiceminister infrastruktury, Jerzy Szmit. Przyznał jednak, że w przypadku czasowego wyłączenia auta z ruchu trzeba będzie ponieść inne koszty (opłata za decyzję o czasowym wycofaniu i związany z tym depozyt tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego). Poza tym wtedy auta nie możemy trzymać na drodze publicznej, więc trzeba znaleźć dla niego inne miejsce.

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, zawierający treść interpelacji, został złożony w Sejmie już ponad miesiąc temu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza kierunkowo poprzeć tę propozycję.

ŹRÓDŁA:

sejm.gov.pl (Odpowiedź na interpelację nr 7171 w sprawie czasowego wyrejestrowania pojazdu)

1 GRU 18:30

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="gru16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}