{module_contentholder, name="gru16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Koniec łapówek? Na mundurach policjantów będą kamery!

Informację zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawiając w sejmie program modernizacji służb mundurowych, na które przeznaczono aż 9,1 mld zł. Modernizacja ma zacząć się już w przyszłym roku i zakończy w przeciągu 3 lat.

Najważniejszym celem zaakceptowanego w czwartek przez komisję sejmową Programu Modernizacji Służb Mundurowych, jest zwiększenie skuteczności działania Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. - Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam, żeby rozstrzygnąć wszystkie niejasności - powiedział Mariusz Błaszczak.

Kategoria sprzętu i wyposażenia obejmuje 2,7 mld zł z całego budżetu modernizacji. W jej skład wchodzą m.in. pojazdy, uzbrojenie, sprzęt informatyczny, łącznościowy i wyposażenie osobiste. Wiadomo także, że kamery nie będą działały non-stop. Policjant sam zdecyduje kiedy obraz i dźwięk ma być rejestrowany. Podobne rozwiązanie od 2015 roku zaczęli stosować policjanci w Los Angeles, USA.

Plany rządu zakładają także podwyżki wynagrodzeń, na co przeznaczone jest 4,1 mld zł. Minister podkreślił, że pierwsza nastąpi to już w styczniu 2017 r. Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł. Oznacza to, że ich wynagrodzenia wzrosną o odpowiednio około 13% i 16 do 19%. Planowane są też inwestycje budowlane, w tym modernizacja i budowa nowych obiektów za 2,3 mld zł.

ŹRÓDŁA:

mswia.gov.pl (Program Modernizacji Służb Mundurowych przyjęty jednogłośnie przez sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych)

auto.dziennik.pl (Na mundurach policjantów będą kamery. Kierowcy muszą mieć się na baczności)

2 GRU 20:40

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="gru16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}