ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

10 GRU 17:30

Raport NIK: WORD-y żyją
z pieniędzy za egzaminy poprawkowe

W Polsce uprawnienia dostaje tylko 34% egzaminowanych kierowców, w Niemczech – 74%. Rekordzistą został kierowca z Częstochowy, który podchodził do egzaminu 64 razy. Nie warto zdawać egzaminu w Łodzi i Koszalinie, gdzie przechodzi nieco ponad 20% egzaminowanych. Lepiej wybrać się do Ostrołęki, skąd połowa kandydatów wraca z uprawnieniami już po pierwszym podejściu.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

 

 

 

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działalności Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wnioski jakie płyną z raportu są zaskakujące. Wyniki kontroli pozwalają wysnuć tezę, że słabe wyniki egzaminów na prawo jazdy nie są przypadkowe. Jak odkryli kontrolerzy, większość dochodów WORD-ów pochodzi z opłat za egzaminy poprawkowe.

Dochody ośrodków egzaminacyjnych z tytułu powtórnych testów teoretycznych i jazd praktycznych wynoszą aż 70% ogólnych przychodów tych instytucji. Jak mówi rzeczniczka NIK-u, Dominika Tarczyńska „można powiedzieć, że WORD-y żyją z egzaminów poprawkowych”. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego bronią się tłumacząc, że do tak złej zdawalności przyczyniają się w dużej mierze same szkoły jazdy.

Wg WORD-u, szkoły goniąc za zyskiem wybierają dla swoich kursantów trasy proste, łatwe i przyjemne, a co za tym idzie, nie uczące w dostateczny sposób poprawnych zachowań w ruchu ulicznym. Konsekwencją tego stanu rzeczy są sytuacje, w których najwytrwalsi zdają na prawo jazdy po kilkadziesiąt razy. Rekordzistą jest mieszkaniec Częstochowy, który do egzaminu teoretycznego podchodził 82 razy. W przypadku egzaminu praktycznego rekord powtórzeń, jaki wykryli kontrolerzy NIK, to 64 razy.

Najgorzej jest zdać egzamin na prawo jazdy w dużym mieście. Na przykład zdawalność w Łodzi wynosi zaledwie 23%. Trochę lepiej jest w mniejszych miejscowościach, ale i tak wyniki odbiegają znacząco od tych, które notują młodzi kierowcy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Ogólny odsetek osób, które za pierwszym razem zdają w Polsce na prawo jazdy, nie przekracza 34%. Dla porównania za naszą zachodnią granicą takich osób jest aż 74%.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli rygorystyczne podejście do egzaminów nie miało swojego odzwierciedlenia na drogach. Młodzi kierowcy w wieku do 24 lat i stażem za kierownicą do 2 lat, przyczynili się do 1/5 wszystkich wypadków w Polsce.

NIK dodaje, że wiele ofiar wypadków drogowych umiera, ponieważ nie zdołano podtrzymać ich przy życiu do czasu przyjazdu ratowników. Podczas szkoleń nie zawsze przykładano uwagę do przygotowania kursantów do udzielania pomocy przedmedycznej.

ŹRÓDŁA:

prawo.gazetaprawna.pl (NIK krytykuje WORD-y: W Polsce trudniej uzyskać prawo jazdy niż w innych krajach UE)

NIK.GOV.PL (NIK o nadawaniu uprawnień kierowcom)

{module_contentholder, name="gru15_U94683"} {module_contentholder, name="gru15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus