Moment, co? Auto osobowe od marki, która z założenia miała robić auta terenowe i SUV-y? Doniesienia ze świata motoryzacyjnego lubią zaskakiwać. Okazuje się, że Land Rover ma w planach opracowanie pierwszego nieszablonowego auta w swojej historii. Może ono powstać na platformie nowego Jaguara XJ i otrzymać nazwę Road Rover.

O doniesieniach słyszeliśmy już pierwszy raz na początku lipca, ale ominęliśmy temat, bo brzmiało to absurdalnie i jak niepotwierdzona plotka. Auto osobowe od Land Rovera? Po co, skoro jest Jaguar? Okazuje się jednak, że nie tylko powstanie takiego wozu jest prawdopodobne, ale i jego racja bytu wcale nie jest taka łatwa do podważenia.

Takie auto ma sens

Pamiętajmy bowiem, że podobnie podważano sens SUV-ów w gamie bratniego Jaguara, podobnie zastanawiając się dlaczego, skoro to Land Rover specjalizuje się w takich autach. Podział ról u tych producentów zanikł całkowicie, gdy Jaguar pokazał drugiego SUV-a, zapowiadając jeszcze trzecie takie auto, dlatego teraz i Land Rover ma otwartą furtkę do łamania schematów.

Dlaczego? Wszystko po to, aby zwiększyć zasięg rynkowy i pozyskać jak najwięcej klientów. W dobie silnej konkurencji w klasie premium trzeba walczyć o swoje. Wszak z tortu Niemieckiej Trójcy sukcesywnie jak najwięcej starają się odgryźć Volvo, Lexus i Infiniti, a od niedawna – także koreański Genesis. Brytyjczycy nie mogą dać się ograć, a dotychczasowa taktyka przynosi rezultaty. SUV-y od Jaguara sprzedają się doskonale, a więc kto wie, czy i podobnie cieple przyjęty zostanie samochód osobowy Land Rovera?

Road Rover

Land Rover, Range Rover, Road Rover

Samochód mógłby uzyskać nazwę Road Rover (taka została zarejestrowana) i przyjąłby formę albo dużego kombi w stylu Volvo V90 lub sedana a la Audi A6. Co ciekawe, samochód może zyskać stuprocentowy napęd elektryczny, będąc pierwszym takim autem w historii Land Rovera w historii.

Czy osobowy Road Rover na prawdę powstanie – to okaże się w ciągu najbliższych miesięcy, jednak szanse na to są o wiele większe, niż się spodziewaliśmy. Potencjalny debiut rynkowy – nie wcześniej, niż po 2020 roku.

źródło: Auto Express