Pewnego razu japońska sieć sklepów wpadła na nietuzinkowy pomysł. Postanowiła zaoferować swoim klientom bezimienny samochód. Za dawcę organów posłużył Nissan, tworząc jedyne w historii auto bez loga, znaczków i żadnych cech szczególnych. Oto minimalizm do kwadratu, czyli nieznana tożsamość znanego, miejskiego auta z Japonii.

Muji to japońska sieć sklepów oferujących różnorodne towary dla miłośników specyficznej formy minimalizmu. Nie posiadają one żadnych unikalnych nazw, nie są oferowane pod żadnymi markami i nie mają loga. Brzmi to może dziwnie, ale posiada szerokie grono miłośników. I to na całym świecie, bo sklepy Muji ostatnio pootwierały się nawet w Europie. Zapewne mało kto z Was słyszał o epizodzie tej firmy z… samochodami.

Samochód Muji oferowano jedynie w podstawowej, białej barwie.

Nieznane życie Nissana Micry

Choć przełożenie taktyki oferowania bezimiennych produktów na grunt samochodów może wydawać się karkołomnym zadaniem, Japończycy nie zrazili się. W 2001 roku Muji przedstawiło swój pierwszy samochód, który – dla porządku – otrzymał przydomek Muji Car 1000. De facto jednak, pojazd nie posiadał żadnych znaczków i logotypów.

Choć samochód z załączonych zdjęć nie posiada żadnych cech identyfikujących go z żadną firmą, to istotnie, wygląda bardzo znajomo. Nic dziwnego, bowiem bezimienne auto Muji to nic innego, jak druga generacja Nissana Micry z lat 1992 – 2003 o symbolu K11. Samochód miał odzwierciedlać ducha firmy, dlatego oprócz braku nazwy i znaczków oferowany był tylko w białym kolorze, w podstawowej wersji wyposażeniowej z plastikowymi czarnymi zderzakami i z najprostszą, szorstką tapicerką wewnątrz.

Zgodnie z polityką Muji – ich samochód nie posiadał żadnych logotypów ani znaczków.

Czy była to okazja? W pewnym sensie tak, bowiem auto Muji było tańsze o ok. 600 złotych od odpowiednika ze znaczkiem Nissana w identycznej specyfikacji. Japońscy konsumenci musieli się jednak śpieszyć, bowiem bezimienna Micra powstała przed 17 laty w ilości jedynie 1000 sztuk. Auto pozostało zatem ciekawostką dla koneserów, dziś pełniąc rolę ciekawego, motoryzacyjnego przypadku.

źródło: Jalopnik